sobota, 6 czerwca 2015

Skakanka



Pamiętacie te czasy kiedy najlepszą rozrywką było skakanie na skakance albo kręcenie hula-hop? A wiecie, że gdybyśmy o tych rekwizytach nie zapomnieli to każdy z nas miałby figurę marzeń? Ja postanowiłam tą formę zabawy przywrócić do swojego życia na dobre.


ZALETY

Śmieje się, że to taka wersja treningu dla leniwych. W końcu nie musimy wychodzić z domu, nie mamy tu częstych zmian pozycji lub nie musimy robić tego patrząc na trenerkę w internecie a oglądając swój ulubiony serial :)
A teraz tak na poważnie: skakanka to niesamowity killer naszego tłuszczu, 10 min skakania to spalanie aż do 150 kcal. Podczas skakania rozgrzewamy całe swoje ciało, poprawiamy koordynację ruchową, szybkość i gibkość ciała. Regularne ćwiczenia wpływają na szybszą przemianę materii, poprawia pracę serca i układ krążenia.
Jeszcze jedną z tych wielu zalet jest niski koszt. Wystarczy nam najprostsza skakanka, byle była dopasowana do naszego wzrostu.

CO KSZTAŁTUJE SKAKANKA

Ten niepozorny kawałek linki radzi sobie z wieloma partiami ciała a co najważniejsze - efekty widać już po kilku treningach. Skakanka kształtuje nam łydki, uda, pośladki a także ramiona (również ich tylną część, która z wiekiem niestety "flaczeje"). Skakanie wspomoże także uzyskanie płaskiego brzucha, ponieważ to on stabilizuje nasze ciało podczas treningu. 

JAK DOBRAĆ SKAKANKĘ

Skakanki są dostępne we wszystkich sklepach sportowych także nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem sprzętu do ćwiczeń. Dobranie dobrze takiej skakanki zależy tylko od jej długości. Gdy staniecie na środku linki, długość uchwytów musi sięgać Wam do pach. Gdy macie skakankę w domu a okazała się za długa, możecie ją skrócić poprzez związanie jej 
w odpowiednim miejscu (najlepiej pod uchwytami), tak by nie utrudniała ćwiczeń, jednak gdy jest za krótka - musicie ją niestety wymienić na inną.

PRAWIDŁOWE ĆWICZENIE

W czasie ćwiczeń musicie pamiętać tylko o pięciu podstawowych zasadach skakania na skakance. Są to:
1. wyprostowana sylwetka
2. wciągnięty brzuch
3. ugięte łokcie
4. trzymanie łokci blisko tułowia
5. wprawianie skakanki w ruch tylko poprzez nadgarstki i dłonie
Pamiętajcie, że najlepiej zacząć od podstawowego skakania a dopiero po opanowaniu tej techniki próbować innych rzeczy takich jak naprzemienne skoki lub krzyżowanie skakanki.

PRZECIWWSKAZANIA

Niestety jak to w każdym sporcie są także przeciwwskazania. Nie do pomyślenia skoro mówimy o zabawce z dzieciństwa? 
A jednak. Intensywne ćwiczenia ze skakanką nie są wskazane dla ludzi mających nadwagę lub otyłość. Problemem okazują się również słabe stawy oraz kości. Specjaliści odradzają taką formę ćwiczeń także osobom cierpiącym na niewydolność sercową oraz problemy z układem krążenia. Jeśli żadna z tych rzeczy Cię nie dotyczy, może warto zacząć?

Za miesiąc od tego dnia obiecuję pokazać Wam jak moje ciało zmieniło się pod wpływem takiego treningu, napisze też jak trenowałam, ile minut i jak często. Możecie takie wyzwanie zacząć ze mną już dziś, jeśli jednak jesteście za mało zmotywowani, może następny wpis już z efektami Was skusi.

Miłego dnia!

1 komentarz:

  1. Znalazłam twojego bloga przez przypadek i bardzo mi się on spodobał. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń